Hemen Başvur

Fotovoltaik Enerji Sistemleri ve Sistem Tesisatı Eğitimi

Kursun Adı:  FOTOVOLTAİK ENERJİ SİSTEMLERİ VE TESİSATI EĞİTİMİ
Eğitimin Türü (Online-Yüzyüze ?) Online (16 saat) + Yüzyüze (24 saat)
Eğitimin Hedef Kitlesi Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi sektörüyle ilgilenenler
Son Başvuru Tarihi: 29 Ocak 2021
Eğitim Takvimi 01 Şubat-15 Şubat 2021
Eğitimin Yeri Teknik Bilimler, PV fabrika ve santral sahaları
Eğitim Sonunda Sınav Tarihi:  15 Şubat 2021
Kursun Amacı: Yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde önemli bir konuma sahip olan güneş enerji sistemleri giderek yaygınlaşmakta olup bu alanda kurulum, bakım ve onarım yapabilecek teknik elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Kursun amacı belirtilen alanda teknik eleman yetişmesine katkı sağlayacak teorik ve uygulama eğitiminin verilmesidir.
Eğitime Kimler Katılabilir? (Başvuru İçin Önkoşul Durumu):  Elektrik, Elektronik, Haberleşme, Enerji Sistemleri, Mekatronik, Makine, İnşaat, Fizik alanlarında teknisyen, tekniker, teknik öğretmen, mühendislik mezunları, öğrencileri ve konuya ilgi duyan temel elektrik bilgisi olan teknik elemanlar  katılabilir.
Kursun Önemi: Artan dünya nüfusu, küresel ısınma ve her geçen gün tükenen fosil yakıtlar, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını zorunlu kılmaktadır. Ülkemiz bu kaynaklar açısından avantajlı bir coğrafi konumdadır. Güneş enerji potansiyelimiz bu teknolojiyi yaygın biçimde kullanan ülkelerden daha yüksek seviyelerde olmasına rağmen henüz istenilen kullanım düzeyine ulaşmamıştır. Dolayısıyla fotovoltaik panel teknolojileri, sistem parametreleri, elektrik bilgisi, Güç tespiti, şebekeden bağımsız fotovoltaik enerji üretim sistemleri, şebekeye bağımlı fotovoltaik enerji üretim sistemleri, bağlantı ve güvenlik bileşenlerinin seçimi gibi konularda teorik bilgi sahibi ve uygulama becerisi donanımlı teknik elemanlara gereksinim bulunmaktadır. 
Kurs Sonu Elde Edilecek Kazanımlar:  (Bu kursun kişiye sağlayacağı avantajlar nelerdir?) Kurs kapsamında eğitim alan katılımcılar, güneş enerjisinden elektrik üretimi sistemleri teknik elemanı amacına hizmet edeceği düşünülmektedir.
Kurs Saati: 40
Kurs İçeriği:  Temel Kavramlar-Birimler, Güneş ışınımı -Güneşlenme süresi, Yarı iletkenler-ışığın soğrulması, PN eklem ve güneş pil yapısı ve karakteristiği, Fotovoltaik Sistem Bileşenleri, Fotovoltaik Sistemler ve Güneş Santralleri, Mevzuat Bilgisi,GES Ön Fizbilite, GES Proje ve Tasarım Parametreleri, Sistem Tasarımı ve Hesaplama Örnekleri, Sistem Tasarımı ve Hesaplama Örnekleri, PV Sistem Şebeke Bağlantısı, Güneş Işınım Ölçümü, Elektrik Bilgisi, Güç Tespiti, Tesisat Bağlantıları, Şebekeden Bağımsız PV Sistem Bağlantısı, Modüller ve Seri/Paralel Bağlantıları, By pass  ve Hat Diyot Bağlantıları, PV Sistemlerde Topraklama ve Yıldırım Koruması, Akıllı İnverter, Akıllı İnverter ve Şebeke Bağlantısı, Katalog Okuma ve Sistemdeki Riskler, Mikro inverterler, PV pompalı sulama sistemleri, PV sistem tasarımında kullanılan programlar, Program ile örnek bir PV sistem tasarımı, PV Panel Üretim Fabrika  Teknik Gezisi, PV Santral Saha Uygulaması, PV Sulama Sistemi Saha Uygulaması
Kurs Açmak İçin Gereken Asgari Katılımcı Sayısı: 10 kişi, kontenjan 20 kişi
Kurs Ücreti: 2000 TL
Programda Ders Verecek Eğitmenler: Doç.Dr.Mehmet Ali ÖZÇELİK, Öğ.Gör. Fatih Tamer, Yük.Müh.Ceyhan Karaçetin
Program Koordinatörü: Doç.Dr.Mehmet Ali ÖZÇELİK

BAŞVURU YAP

Numaranızı başında 0 Olmadan 10 Hane olarak yazınız.

E-Posta Bültenimize Abone Olun

Yeni sertifika programları ve duyurulardan haberdar olun, indirimlerden faydalanın.