Hemen Başvur

FOTOVOLTAİK ENERJİ SİSTEMLERİ VE TESİSATI EĞİTİMİ

 

1-KURSUN AMACI: Yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde önemli bir konuma sahip olan güneş enerji sistemleri giderek yaygınlaşmakta olup bu alanda kurulum, bakım ve onarım yapabilecek teknik elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Kursun amacı belirtilen alanda teknik eleman yetişmesine katkı sağlayacak teorik ve uygulama eğitiminin verilmesidir.

2-KURSUN ÖNEMİ: Artan dünya nüfusu, küresel ısınma ve her geçen gün tükenen fosil yakıtlar, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını zorunlu kılmaktadır. Ülkemiz bu kaynaklar açısından avantajlı bir coğrafi konumdadır. Güneş enerji potansiyelimiz bu teknolojiyi yaygın biçimde kullanan ülkelerden daha yüksek seviyelerde olmasına rağmen henüz istenilen kullanım düzeyine ulaşmamıştır. Dolayısıyla fotovoltaik panel teknolojileri, sistem parametreleri, elektrik bilgisi, Güç tespiti, şebekeden bağımsız fotovoltaik enerji üretim sistemleri, şebekeye bağımlı fotovoltaik enerji üretim sistemleri, bağlantı ve güvenlik bileşenlerinin seçimi gibi konularda teorik bilgi sahibi ve uygulama becerisi donanımlı teknik elemanlara gereksinim bulunmaktadır. Bu kapsamda eğitimi alan katılımcılar, güneş enerji sistemleri teknik elemanı amacına hizmet edeceği düşünülmektedir.

3. EĞİTİMİ İÇERİĞİ
- Güneş enerji santrali (GES) Temelleri,
- Fotovoltaik Sistemlerin Bileşenleri
- Fotovoltaik Sistemler ve Güneş Santralleri
- Elektrik Bilgisi
- Güç Tesbiti
- Mevzuat Bilgisi
- GES Ön Fizibilite
- GES Proje ve Tasarım Parametreleri
- Sistem Tasarımı ve Hesaplama Örnekleri
- OFF-GRID / ON-GRID Bağlantılar
- Uygulama ve Saha Eğitimi

4-BAŞVURU ŞARTLARI : Elektrik, Elektronik, Haberleşme, Enerji Sistemleri, Mekatronik, Makine, Fizik alanlarında teknisyen, tekniker, teknik öğretmen, mühendislik mezunları ve öğrencileri katılabilir.

5-PROGRAMDA DERS VERECEK EĞİTMENLER:

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ali ÖZÇELİK,

Y.Müh. Ceyhan KARAÇETİN

Öğr.Gör.Fatih TAMER,

6-KURSA İLİŞKİN NOTLAR

Eğitimler: 2 gün teorik (16 saat),
2 gün pratik(16 saat),
1 gün fabrika saha ve güneş enerji santrali teknik gezisi (8 saat),

KURS BAŞLADIKTAN SONRA PARA İADESİ YOKTUR.

 

EĞİTMEN HAKKINDA

BAŞVURU YAP


E-Posta Bültenimize Abone Olun

Yeni sertifika programları ve duyurulardan haberdar olun, indirimlerden faydalanın.