Hemen Başvur

KONSERVATUARA HAZIRLIK KURSU

HAFTALIK DERS SAATİ: 12 SAAT

EĞİTİM GÜNLERİ:PAZARTESİ, SALI, ÇARŞAMBA, CUMA

 

KURSUN AMACI:

Konservatuara genel hazırlık süreci içerisinde adayların sınava yönelik bir bilgi birikim elde etmeleridir. Dışarıda yapılan hazırlıklar da genellikle öğrenci istenilen bilgi ve sanatsal birikimden ziyade kendisini hazırlayan hocanın bilgiis kadar bir birikim elde etmektedir. Konservatuar sınavlarına hazırlık kursları İTÜ ve Ege Üniversitesi gibi üniversitelerde deolup on yıldan daha uzun bir zamandır adaylar için yönlendiri ve yol gösterici olmaya devam etmektedirler. Bu duruma istinaden üniversitemizde de bu tip bir eğitimin olması hem aday hem de konservatuar açısından oldukça olmulu bir neticeye neden olacaktır.

 

KURSUN ÖNEMİ

Halihazırda var olan ve konservatura hazırlık iddiası ile var olan kursların pek çoğunda verilen eğitim klasik bir anlayıştan ziyade popüler bir bakış açısı ile karşımıza çıkmaktadır. Konservatuar sınavlarında hem halk müziği hem de sanat müziğine başvuru yapan adaylardan beklenen geleneksel veya klasik üslup görülmemektedir. Gelen adayların  usul, müzik cümlesi tekrarı ve repertuar seçimlerinde doğru bir yol izlemedikleri gözlemlenmiştir. Bu tip yanlışların önüne geçmek ve sınavların daha sağlıklı ilerlerken öğrencinin doğru yönlendşrmesi adına bu kurslar önem göstermektedir.

 

EĞİTİM SÜRESİ

Kurs 25 günü kapsayan bir sisteme sahiptir.

Öncelikle kursa gelen katılımcıların duyumsama ve müzik cümlelerini tekrar kabiliyetleri için bazı testler yapılacaktır.

Bu testler sonrasında katılımcılara uygun, işitme egzersizleri yapılacaktır.

Ritim becerisinin artırılması içinde, basit ritim kalıplarından karma ritim yapılarına sırası ile bir alıştırma dizisi uygulanacak ve öğrencinin ritim kabiliyetinin gelişmesi sağlanacktır.

Bölümlere yönelik çalışmalar ile, Türk Halk Oyunları, Temel Bilimler ve Ses Eğitimi Bölüm sınavlarının sınavlarına yönelik tanıtım dersleri yapılacak öğrencinin sınavı tanıması sağlanacaktır.

Sınav için yapılan bu çalışmalar ile öğrenci sınava yönelik olarak ön bilgi kazanıp neler ile karşılaşabileceğine dair temel bilgileri edinmiş olacaktır. 

BEKLENEN KATILIMCI SAYISI 50 kişidir.

BAŞVURU ŞARTLARI Adaylardan hiçbir şart aranmamaktadır.

KURS ÜCRETİ 500 TL'DİR.

NOTLAR:  Kurs başladıktan sonra  ücret iadesi yoktur.

Paraf karta 6 taksit imkanı

 

KESİN KAYITLARIMIZ BAŞLAMIŞTIR.

EĞİTMEN HAKKINDA

Dr. Mehmet SÖYLEMEZ

Konservatuar

BAŞVURU YAP


E-Posta Bültenimize Abone Olun

Yeni sertifika programları ve duyurulardan haberdar olun, indirimlerden faydalanın.